Przywódco: daj ekspertowi działać!

Przekonanie, że lider powinien być tą osobą, której się zawsze słucha i która musi wszystko wiedzieć najlepiej, doprowadziło wielu przywódców do upadku. Ten, kto rządzi, wcale nie musi być najgłośniejszy, najważniejszy i najmądrzejszy. Jego zadanie jest inne – tak wpłynąć na zespół, żeby robota została wykonana dobrze!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Kiedy lider powinien przestać mówić, a zacząć słuchać?
  • Z czego wynika przywiązanie do własnego zdania?
  • Czego trzeba, żeby odpuścić i wybrać konkurencyjny pomysł?

Schowaj dumę do kieszeni

 

Ostatnio pracowaliśmy w fundacji nad obliczeniem wyników ankiet badających świadomość respondentów na temat praw człowieka. Zebranie odbyło się w ramach szerszego projektu ,,Świadomy Obywatel – Prawa Człowieka”. Całym projektem zarządza wolontariuszka Ewa, a na tym konkretnym zebraniu, zgodnie z jej wolą, główne skrzypce grali socjologowie.

Samemu będąc liderem fundacji i mając wykształcenie socjologiczne, przygotowałem zawczasu plan, jak podejść do systemu zliczania odpowiedzi.

Okazało się jednak, że Łukasz miał inny pomysł.

Po wymianie poglądów zauważyłem, że jego metoda jest znacznie lepsza. Nie starałem się już przeforsować mojego planu. Dałem działać prawdziwemu ekspertowi.

Zbytnie przywiązanie do własnego zdania to słabość

 

Dobrze mieć własne zdanie. Niemniej jednak lider nie może pozostać ślepcem. Jeżeli kto inny ma rację, przywódca powinien to zauważyć.

Chorobliwie przywiązani do własnego zdania są ludzie, którzy nie czują się pewnie na swojej pozycji. Obawiają się, że mogą ją stracić. Dlatego uważają, że ich zdanie jest niepodważalne. Wszystko musi być tak, jak oni chcą. Trzeba poczucia bezpieczeństwa i silnego charakteru, żeby zaakceptować, że kto inny ma rację.

Przywódca nie zawsze jest ekspertem

 

Jako lider nie musisz wszystkiego wiedzieć. Nie musisz zawsze mówić i tłumaczyć. Są sytuację, kiedy powinieneś dużo więcej słuchać.

Jeżeli masz w organizacji wartościowych ludzi, powinieneś słuchać dużo częściej niż mówić! Jeśli masz eksperta w danej dziedzinie, zamilcz i daj mu pracować. Dopytaj jak zamierza to zrobić i poleć uzasadnić. Ale nie wchodź w jego kompetencje.

O ile niedoświadczonym ludziom zawsze trzeba tłumaczyć ,,jak” coś zrobić, tak ekspertowi wystarczą informacje ,,co” i ,,na kiedy’’.

(liczy się też pytanie DLACZEGO, ale to materiał na zupełnie inny artykuł.)

Podsumowanie

 

1) Kiedy lider powinien przestać mówić, a zacząć słuchać?

Zawsze, gdy ktoś z zespołu ma coś do powiedzenia. Może będzie miał dużo lepszy pomysł?

2) Z czego wynika przywiązanie do własnego zdania?

Może ze strachu, że jeśli lider przyzna się do błędu to straci autorytet?

3) Czego trzeba, żeby odpuścić i wybrać konkurencyjny pomysł?

Wystarczy otwartość na zdanie innych ludzi. Pamiętaj, że nie jesteś najmądrzejszy.

——————————

Źródło ikony wpisu: Mark A C Photos (Downloadable) / Foter / CC BY-SA

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *