Prosty trik, który pomaga w nauce

Informacje zawarte w tym wpisie przydadzą ci się wielokrotnie. Z problemami w nauce spotykamy się nie tylko w szkole i na studiach, ale także w pracy. Przez całe życie trzeba się uczyć czegoś nowego. Świat zmienia się bardzo szybko i jeszcze wiele razy przyjdzie ci się dokształcać i dostosowywać.

Z tego wpisu dowiesz się, jaki jeden, (niełatwy w zastosowaniu, ale niezawodny) trik pomaga w nauce.

Zaczniemy od problemów.

Najczęściej problemy w nauce wynikają z:

 • nie stosowania się do zasad HPU
 • poczucia zewnętrznego przymusu
 • braku efektywności
 • negatywnego nastawienia

Higiena Pracy Umysłowej

 

HPU to skrót, który stosuję żeby opisać podstawowe zasady sprzyjające pracy umysłowej.

Mózg jest częścią ciała. Skoro ciało potrzebuje pewnych szczególnych warunków, żeby być najbardziej wydajne, to mózg również. Niestety, w okresie wytężonej nauki ludzie często zapominają o:

 • wietrzeniu pomieszczenia
 • odżywianiu się
 • robieniu przerw
 • stosowaniu ćwiczeń fizycznych
 • wysypianiu się
 • dostosowaniu otoczenia, żeby móc się skupić

Na razie niech wystarczą ci te ogólne zasady. Temat higieny pracy umysłowej rozwinę w innym wpisie.

Chcę zamiast muszę

 

Ludzie nie lubią, kiedy są do czegoś zmuszani.

Dlatego, jeśli nie masz najmniejszej ochoty się czegoś uczyć, napotykasz wielkie problemy. Twój umysł broni się przed przyswojeniem wiedzy, którą uważasz za nudną i niepotrzebną.

Dobrze wiem, o co chodzi: temat może być szalenie istotny dla twojej kariery, ale tobie nie chce się go zgłębiać. Wszystko z nim związane kojarzy ci się źle. Osoby, książki, a czasem nawet ludzie, którzy lubią to zagadnienie.

Rozwiązaniem jest umiejętność określenia własnego celu. Zadaj sobie pytanie, dlaczego się tego uczysz. Jeżeli to w jakiś sposób przybliży cię do celu (np. nudny przedmiot na wymarzonych studiach jest konieczny do zaliczenia całości) to uświadom sobie, że wcale nie jesteś zmuszony.

Nikt ci nie każe. Sam wybrałeś takie studia, bo tego chcesz. To było twoje marzenie. Mało atrakcyjny i trudny przedmiot to przeszkoda na drodze, którą należy pokonać. Będzie o wiele łatwiej, jeśli przekonasz się, że wcale nie musisz się tego uczyć. Jest wręcz przeciwnie! Chcesz – ponieważ ten przedmiot to element szerszej całości, do której dążysz.

Liczy się efekt, a nie godziny pracy

 

Co jest lepsze?

Pracować cały dzień nad wymyśleniem i napisaniem artykułu, czy zrobić to w niecałe 45 minut?

Odpowiedź jest oczywista, a jednak wielu ludzi woli siedzieć nad czymś w każdej wolnej chwili, bo w przeciwnym razie będą mieli wyrzuty sumienia, że się obijają. I w ten sposób ignorują zasady HPU. Za mało śpią, nie mają czasu zjeść, odpocząć, a o przerwie na wysiłek fizyczny, który pobudza umysł nawet nie wspomnę!

Czegokolwiek się uczysz – liczy się efekt, a nie godziny, które na to poświęcasz.

Prosty trik, który pomaga w nauce – pozytywne nastawienie

 

Wiem, bo to przerabiałem na własnym przykładzie. Część umiejętności, które teraz posiadam, było dla mnie kiedyś jak matma dla humanisty! I kiedy czułem przymus i miałem negatywne nastawienie, w rezultacie nie byłem w stanie się nauczyć. Kiedy szkoła się skończyła i sam zapragnąłem zdobyć pewne umiejętności i wiedzę, potrafiłem zainteresować się tematem. Zmieniłem nastawienie z ,,nie lubię tego” na ,,ciekawe, to mi się przyda!” Potem szło już z górki.

Co za ironia ;)

——————————
Źródło ikony wpisu: CollegeDegrees360 / Foter / CC BY-SA

Komentarzy (3)

 1. konrad

  trudno się przekonać do czegoś co trzeba zrobić, ale jak już się zbierzesz żeby zacząć, to już łatwiej idzie. No i jak wiesz, że nie masz innego wyjścia i że jeśli czegoś oczekujesz, to trzeba się najpierw wysilić;)

  Reply
 2. ewa

  Myślę, że często sposób ze zmienieniem nastawienia to jedyny ratunek przed ilością materiału i tematyką. Ale zawsze skuteczny! :) Ja nieraz myślę także: „inni nie będą tego wiedzieć, a ja będę!”

  Reply
  1. Rafał Sawicki (Post author)

   Tak, bardzo skuteczny i niełatwy w zastosowaniu. Ale tak jak mówisz, wysiłek się opłaca.

   Reply

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *