Pomaganie innym. Robisz to dobrze, czy źle?

Jeden z elementów spełniania się życiowo to bycie użytecznym społecznie. Robienie czegoś, co sprawia, że czujemy się potrzebni. Tę potrzebę życiową (lubię myśleć dobrze o ludziach, więc zakładam, że także uważasz to za potrzebę życiową) można realizować pomagając innym.

Ale…

Jak robić to dobrze, czyli:

 • Jak rozwijać siebie, dzięki pomaganiu innym?
 • Jak radzić sobie z niewdzięcznością ludzi?
 • W jaki sposób rozwijać w sobie asertywność, żeby nie stać się osobą ciągle wykorzystywaną?

 

Taka sytuacja – Pan Żebrak

 

Późna jesień.

Pociąg z Kielc do Lublina.

Postój.

Na postoju do pociągu wchodzi mężczyzna. Lekko czuć od niego podłej jakości piwem, z ubioru i uczesania przypomina osobę bezdomną, natomiast nosi ze sobą rekwizyty. Dzwonek i coś na kształt czapki Św. Mikołaja. Podchodzi do ludzi, przepitym i cuchnącym głosem śpiewa kolędy. Fałszuje i zbiera pieniądze do czapki. Ludzie mu wrzucają.

Mężczyzna ewidentnie zbiera na alkohol i bezczelnie żeruje na uczuciach religijnych. W zamian za pieniążek mówi coś w stylu ,,Bóg zapłać”, ,,Niech ci Bozia wynagrodzi, jesteś dobrym człowiekiem”.

Jeden z pasażerów odmawia przekazania jałmużny. W zdecydowany, może lekko nieprzyjemny dla żebraka sposób. Potem robi coś więcej. Zwraca się głośno do wszystkich ludzi, którzy zapłacili żebrakowi. Krytykuje ich, że postępują niemądrze. Mówiąc wprost, pasażer zwyczajnie zbeształ żebraka i ludzi, którzy mu dali. Ludzie siedzieli cicho, a żebrak skomentował coś odnośnie chciwości, bycia złym człowiekiem i Żydem (czemu ci biedni Żydzi zawsze winni?) i poszedł dalej.

Dlaczego pomagamy?

 

Każdy zna przyjemne uczucie towarzyszące spełnieniu dobrego uczynku. Na przeciwległym biegunie znajdują się wyrzuty sumienia, kiedy komuś nie pomożemy. (Na szczęście nie zawsze da się je zagłuszyć racjonalizacją w stylu ,,to nie mój interes, oni są bliżej, niech oni pomogą”.) I w zasadzie bardzo często pomagamy właśnie dla tego pozytywnego odczucia, lub by uniknąć wyrzutów sumienia.

Osobiście uważam, że to za mało. Tego typu motywacja:

 1. Może doprowadzić do tego, że zamiast pomóc wzmacniamy w kimś wyuczoną bezradność albo zwyczajnie dajemy się oszukać – ,,wziąć na litość”.
 2. Niekoniecznie sprzyja optymalizacji własnego rozwoju.

Żeby pomaganie innym było pożyteczne także dla nas, należy to robić z głową.

Trzeba być trochę idealistą

 

Jak pomagać innym, żeby to było pożyteczne także dla nas? Dwie zasady, które na pierwszy rzut oka są ze sobą sprzeczne:

 1. Należy być realistą, że wszystkim i tak nie pomożesz.
 2. Trzeba pielęgnować w sobie idealizm, pomimo przeciwności.

Miej wizję lepszego świata i buduj ją na co dzień. W tym pomaganiu staraj się wychodzić ponad przeciętność. Oto, co możesz zrobić zamiast dać piątaka żebrakowi (lub pieniądze na losową organizację charytatywną, która się do ciebie zgłosi):

 • wyszukaj organizacje, które zajmują się rozwiązywaniem konkretnych problemów społecznych – ci ludzie będą wiedzieć lepiej jak spożytkować twoje pieniądze
 • sam zgłoś się jako wolontariusz do wybranej organizacji
 • osobiście załóż organizację pozarządową (zamiast narzekać na polityków i urzędy…) i zajmij się naprawianiem świata
 • czyń drobne uprzejmości innym ludziom

Każdy z tych pomysłów jest lepszy niż losowa jałmużna, która pójdzie nie wiadomo na co… Pomagaj świadomie.

Czy to naprawdę pomaga nam w rozwoju osobistym?

 

To zależy.

Owszem, jeśli Twoje pomaganie innym wychodzi poza schemat ,,wrzuć pieniążek i miej spokój ducha”.

Przykłady bardzo rozwojowych form pomagania innym:

 • praca jako szeregowy wolontariusz w organizacji charytatywnej
 • następnie działanie jako lider wolontariuszy (zobacz, robisz dobre uczynki a do tego uczysz się rekrutowania, zarządzania ludźmi, koordynowania projektu)
 • dzielenie się za darmo swoją zawodową wiedzą ekspercką z ludźmi, którzy dopiero będą wchodzić na rynek pracy (uczysz się przemawiać, edukujesz, inspirujesz do swojego zawodu)
 • organizowanie zbiórek pieniędzy na szczytne cele (nauka organizowania, zarządzania, poruszania się w świecie przepisów)

Zachowaj złoty środek

 

Historia z początku wpisu wydarzyła się naprawdę. Pasażer, który nie dał jałmużny i zbeształ pozostałych to ja. Pomagam innym poprzez dobrze zorganizowaną i systematyczną pracę społeczną w Fundacji FKID. Szerzenie misji fundacji, promowanie postaw rozwojowych, przedsiębiorczych i obywatelskich jest dużo większym wkładem, niż parę złotych dla człowieka, który prawdopodobnie kupi sobie za to alkohol. Także stanowi ogromną korzyść dla mojego rozwoju zawodowego. Dlatego doradzam Ci pomagać ludziom w sposób mądry.

I jeszcze jedno. Pomagaj nie tylko dla własnego rozwoju lub lepszego samopoczucia. Pomagaj, bo tak postępuje dobry człowiek :)

Odpowiedzi w pigułce

 

1) Jak rozwijać siebie, dzięki pomaganiu innym?

Rób to w sposób świadomy i planowy. Zastanów się, jakie działania pomogą ci w karierze zawodowej. 

2) Jak radzić sobie z niewdzięcznością ludzi?

Problem nie istnieje, jeśli pomagasz przede wszystkim dla idei. Wtedy nie obchodzi cię niewdzięczność. Ludzie odczuwają niewdzięczność, kiedy pomagają dla własnego samopoczucia.

3) W jaki sposób rozwijać w sobie asertywność, żeby nie stać się osobą ciągle wykorzystywaną?

Jeden z pomysłów: pomagaj na co dzień w sposób świadomy, zorganizowany i planowy. Dzięki temu łatwiej przyjdzie ci odmówić w tych losowych sytuacjach, kiedy ktoś namawia cię na jałmużnę, a ty nie masz pewności na co naprawdę zostaną wydane twoje pieniądze.

——————————

Źródło ikony wpisu: Simply Viola via Foter.com / CC BY-NC-SA, http://foter.com/search/instant/?q=helping

Komentarz (1)

 1. Daniel

  Myślę, że empatia jest tutaj podstawą do altruistycznego pomagania ludziom i powinno się ją bezwzględnie rozwijać u ludzi, szczególnie młodych. Najlepiej byłoby, gdyby udało się wykształcić w ludziach postawę heroiczną, o której mówi Philip Zimbardo w tym wystąpieniu: https://www.ted.com/talks/philip_zimbardo_on_the_psychology_of_evil?language=pl

  Reply

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *