Nie udawaj Greka – mądrości starożytnych

Korzyści z przeczytania tego tekstu:

– dowiesz się, co odróżnia zwycięzców od przegranych
– poznasz ważną, niestety często ignorowaną zasadę dobrego wychowania
– dowiesz się, jaki hormon jest związany z poczuciem uznania
– dostaniesz praktyczne ćwiczenie na rozwój własnego charakteru

Tym razem, zamiast rozwijać się w jakimś konkretnym kierunku, znajdziesz odpowiedź na pytanie ,,jak żyć”? Okazuje się, że całą robotę odwalili za ciebie tacy panowie jak Solon z Aten, Tales z Miletu, Pittakos z Mityleny, Bias z Prieny, Kleobulos z Lindos, Myzon z Chene i Chilon ze Sparty. Swoje mądrości wykuli w kamieniu w Delfach, gdzie mieściła się najsłynniejsza wyrocznia. Tych maksym delfickich powstało całkiem sporo i nie wszystkie pasują do naszego społeczeństwa (jak typowo szowinistyczne rady dla mężczyzn, czy wskazówki dotyczące pogańskich kultów), ale spora część zdecydowanie zasługuje na miano mądrości. Omówię wybrane. Zaprezentuję podejście zdrowo rozsądkowe i praktyczne.

I. Działaj szybko
II. Ryzykuj roztropnie
III. Oskarżaj obecnego
IV. Wiedząc mów
V. Władaj sobą
VI. Zabiegaj o chwałę
VII. Ćwicz rozum
VIII. Nic w nadmiarze
IX. Módl się o możliwe
X. Lub przypadki

I. Działaj szybko
Jest to zasada, którą praktykują wszyscy ludzie sukcesu. Inicjatywa, zdecydowanie i prędkość działania odróżnia zwycięzców od przegranych. Zwykły człowiek będzie się zastanawiał, czy i kiedy zacząć. Ciągle będzie czuł, że nie jest gotowy. Zgubi go odkładanie na później – główna przyczyna niepowodzeń. Człowiek skuteczny zacznie działać szybko i odważnie. W ten sposób zwalczy odkładanie na później.

II. Ryzykuj roztropnie
Bez ryzyka nigdy nie osiągniesz dużego sukcesu. Często, żeby zacząć coś wielkiego należy wskoczyć na głęboką wodę. Jednak o ile jest to możliwe, sprawdź czy nie ma w niej rekinów :) Przenosząc to na nasze realia – jeśli otwierasz własny biznes, możesz być zmuszony rzucić pracę na etacie. To normalne. Jednak bez względu na to, jak małe wydaje ci się ryzyko niepowodzenia, dobrze to zrobić roztropnie. Rozstać się z szefem w dobrych relacjach.

III. Oskarżaj obecnego
Kiedy mówisz źle o danej osobie, twój rozmówca może się z tobą zgadzać, ale bądź pewien, że uzna cię za dwulicowego tchórza. Świat naprawdę jest mały. Oskarżanie nieobecnych to słabość charakteru. Pomyśl teraz, jaki wizerunek będziesz sobie budował, kiedy dla odmiany będziesz mówił o ludziach tylko dobrze.

IV. Wiedząc mów
Polska to kraj ekspertów. Każdy zna się na wszystkim. Każdy byłby świetnym trenerem piłkarskim, znawcą katastrof lotniczych, ministrem gospodarki i tak dalej. Ty bądź naprawdę mądry – nie wypowiadaj się na tematy, z którymi masz styczność jedynie przez telewizor. Osoby, które chcą uchodzić za wszystkowiedzących są po prostu nielubiane.

V. Władaj sobą
Jesteś zbiorem nawyków i zachowań zdeterminowanych przez socjalizację i geny? Ten, kto tak uważa o sobie, nie różni się zbytnio od zwierząt. Wychowanie i geny wpływają tylko na część naszego życia. To fakt. Większość jest w twojej władzy. Wiedz, że jeśli chcesz coś w sobie zmienić, to masz na to duże szanse. Do tego naucz się panować nad emocjami. Kontroluj swoje reakcje.

VI. Zabiegaj o chwałę
To bardzo ciekawa maksyma. Ja rozumiem ją tak, że należy wyznaczać sobie ambitne cele. Chwała to poczucie uznania i bycia potrzebnym. To uczucie jest związane z serotoniną – hormonem, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Dążąc do chwały nie tylko stajesz się przydatny dla innych, ale i poprawiasz swoje życie.

VII. Ćwicz rozum
Jakość twojego życia zależy od sprawnego umysłu. Mitem jest, że nie możemy nic zrobić z rozumem, ponieważ otrzymaliśmy go od natury w postaci gotowej. W rzeczywistości sprawność umysłową można i należy wyćwiczyć.

VIII. Nic w nadmiarze
Stara, jak świat zasada złotego środka. Wszystko jest dla ludzi. Seks, alkohol, praca, sen, jedzenie, sport. Oby w odpowiednich ilościach. Żeby się nie zaharować. I żeby nie zgnuśnieć.

IX. Módl się o możliwe
Podejście Greków do religii było bardzo praktyczne. Mogłeś nie wierzyć, mogłeś myśleć o bogach co chciałeś, ale ofiary należało składać. Żeby nieśmiertelni nie gniewali się na państwo. Tak jak z podatkami. Nikogo nie obchodzi, co o nich sądzisz. Ważne, że płacisz. Także ta maksyma jest typowo praktyczna. W dzisiejszym świecie możemy ją odnieść do autosugestii. Pozytywne myślenie zadziała tylko, jeśli dotyczy rzeczy realnych.

X. Lub przypadki
Życie jest ciągłą zmianą. Nieustannie doświadczasz rzeczy, których się nie spodziewałeś. Często tylko od ciebie zależy, jak je zinterpretujesz. Ludzie sukcesu patrzą na każdą nagłą zmianę jak na nową możliwość. Przegrani widzą tylko zagrożenie. Jak jest naprawdę? Zmiana jest czymś obiektywnym i trudno określić czy jest dobra czy zła. Po prostu podejście ,,lub przypadki” jest bardziej praktyczne. Jedynie wtedy masz szansę skorzystać z niespodziewanej zmiany.

CZAS NA PRAKTYKĘ

 

Teraz czas na praktyczne ćwiczenie, które obiecałem ci na początku artykułu. Chodzi o rozwój charakteru. Pytanie brzmi – na ile jest on niezmienny? Czy w ogóle można ulepszać swój charakter?

Nie tylko można, ale i trzeba. Wszystko, co się z tobą dzieje, przechodzi przez filtry twojego charakteru. Przykład: jeśli masz słaby charakter, to niepowodzenie cię załamie. Jeśli masz silny, porażka cię wzmocni i doda motywacji. Silny charakter pomoże ci osiągnąć cel. Słaby na sto procent dopuści się sabotażu. Wiesz już, że lepiej mieć silny charakter. Oto rada jak go wzmocnić.
1 – weź kartkę
2 – zamknij oczy i pomyśl o cechach, zasadach, przekonaniach, które ty sam uważasz za ważne
3 – przestudiuj różne zbiory zasad. Kodeks samurajów (bushido), maksymy delfickie, kodeks rycerski, cokolwiek przyjdzie ci do głowy
4 – zapisz zasady postępowania i cechy, które chciałbyś wprowadzić do swojego charakteru, lub wzmocnić. Wypisuj wszystko, co przyjdzie ci na myśl i uważasz za chwalebne
5 – zostaw kartkę na parę dni. Możesz w tym czasie dopisywać nowe zasady i cechy
6 – powróć do kartki najdalej po tygodniu i z tej zbieraniny różnych rzeczy ułóż swój własny kodeks postępowania
Może mieć formę listy zasad, lub wyglądać jak opisowe credo. To zależy od ciebie. Również liczbę punktów twojej listy określ sobie sam. Zapisz to na osobnej kartce i jeśli uważasz, że ten zbiór zasad warto przyjąć i stosować, przejdź do punktu siódmego.
7 – czytaj twój własny kodeks honorowy codziennie, przez długi okres czasu, aż wbijesz sobie te zasady w podświadomość. W ten sposób możesz kształtować swój charakter

——————————

Źródło ikony wpisu: someecards.com

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *