Mowa ciała – kontakt wzrokowy

Za pomocą oczu komunikujesz dużo więcej niż myślisz. Prawdopodobnie robisz to nieświadomie. Czasem działa to na twoją niekorzyść. Dzięki wiedzy zawartej w tym artykule zyskasz możliwość świadomego wywierania wpływu za pomocą spojrzeń.

Dzisiaj:

  • dowiesz się, dlaczego oczy małp człekokształtnych, w przeciwieństwie do ludzi nie mają widocznych białek
  • poznasz dwa powszechne błędy, które popełniają nawet ludzie uważający się za komunikatywnych i wykształconych
  • dowiesz się, ile dla wiarygodności oznacza dobry kontakt wzrokowy

Wytłumaczenie ewolucyjne jest proste. Brak białek pomaga naczelnym polować¹. Ofiara nie ma pojęcia, że została wypatrzona. To zwiększa szanse małpy na mięsny, albo owadzi posiłek. W przypadku ludzi dużo ważniejsze jest współdziałanie. Dlatego bez pomocy słów i gestów, nie wychodząc z ukrycia możemy wskazać członkom grupy, na co patrzymy. Po prostu widzą gdzie kierujemy nasze spojrzenie.

szympans

W ten sposób dochodzimy do potencjalnego problemu. Inni ludzie dostrzegają gdzie patrzysz, co ma daleko idące skutki zależnie od sytuacji.

Pewność siebie i wiarygodność

 

Czy zdarza ci się spuszczać wzrok, kiedy ktoś do ciebie mówi? Jeśli tak, to uważaj! Takie zachowanie pogarsza proces komunikacji. Może robisz tak z powodu nieśmiałości, ale twój rozmówca może to zinterpretować w jeszcze bardziej niekorzystny sposób. Jako brak szacunku, nieszczerość, brak zainteresowania. Unikając kontaktu wzrokowego tracisz na wiarygodności. Wyobraź sobie rozmowę o pracę, na której kandydat z idealnymi kwalifikacjami ucieka wzrokiem. Boi się spojrzeć w oczy rozmówcy. Rekruter patrząc na CV kandydata będzie widział same pozytywy, ale intuicja podpowie mu, żeby go nie zatrudniać. Prosty wniosek – żeby zwiększyć pewność siebie, wiarygodność i szanse na zrozumienie patrz ludziom w oczy.

 

Jak długo?

 

Jeden z błędów to gapienie się na kogoś cały czas. Niestety to się zdarza. Zwłaszcza, gdy ludzie naczytają się o tym jak ważny jest kontakt wzrokowy i popadną w przesadę. Żeby wyjść na pewnych siebie i wiarygodnych świdrują rozmówcę wzrokiem i skupiają się na tym, żeby tylko nie spojrzeć gdzieś w bok. Spojrzenie dłuższe niż 7 sekund oznacza agresję². Patrz w oczy, kiedy rozmawiacie. Co pewien czas jednak odwracaj wzrok. Utrzymuj kontakt, żeby okazać zainteresowanie i szacunek. Demonstruj pewność siebie. Rób przerwy, żeby komunikacja przebiegała naturalnie.

Niedbałe powitanie

 

Drugim bardzo powszechnym błędem, jest zwyczajna niedbałość przy powitaniu. Zasada jest prosta – kiedy podajesz komuś rękę, spójrz mu w oczy. Jeśli tego nie zrobisz, twój rozmówca poczuje się zignorowany. Wiele osób skupia wzrok na dłoni. Na tym, żeby dobrze trafić. Inni patrzą przed siebie i są myślami gdzie indziej. Postępując w ten sposób nie wywrzesz najlepszego wrażenia.

Teraz na koniec proszę cię, zadaj sobie jedno pytanie i odpowiedz na nie w myślach. Jaki to jest ,,dobry” kontakt wzrokowy? Jeśli potem zapiszesz odpowiedź na kartce zwiększysz swoje szanse na faktyczne przyswojenie wiedzy.

——————————

Przypisy:
¹ – Allan i Barbara Pease, ,,Mowa ciała”, Poznań 2013, s. 208.
² – http://www.youtube.com/watch?v=V7h2XnXvb4I
źródło ikony wpisu: clip art
źródło obrazka:
http://www.tapeteos.pl/data/media/172/big/Malpa_22.jpg

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *