Mowa ciała – kobiety są w tym lepsze. Prawda czy mit?

Czytając ten artykuł:

  • dowiesz się, skąd biorą się różnice między płciami w trafnym odczytywaniu mowy ciała
  • otrzymasz sposób na ,,wyrównanie szans”
  • poznasz decydujący czynnik dający przewagę w rozumieniu mowy ciała

Sprawdzano to między innymi pokazując ludziom nagrania rozmów z wyłączonym głosem. Badani mieli za zadanie rozszyfrować, o czym rozmawiają ludzie na filmach, obserwując tylko wyrazy ich twarzy. Mężczyźni zyskali 42% trafnych odpowiedzi. Kobiety aż 87%¹.
Potwierdza to powszechną opinię, że kobiety mają lepszą intuicję jeśli chodzi o ,,czytanie innych ludzi”. W większości przypadków panie robią to podświadomie. Mają naturalną zdolność do rozumienia sygnałów niewerbalnych.

Dlaczego kobiety są lepsze?

 

Wyobraź sobie, że musisz porozumieć się z człowiekiem… który nie mówi. To bardzo ważna osoba, jednak potrafi tylko śmiać się i płakać. Twoje zadanie polega na tym, żeby trafnie odczytać, o co mu chodzi. Od tego zależy jego komfort oraz życie. Czy jest głodny? A może trzeba zmienić pieluchę? Może źle się czuje?

Przez tysiąclecia to kobiety zostawały z niemowlętami, podczas gdy mężczyźni chodzili polować. Pomimo różnych przemian społecznych nadal to kobieta odgrywa główną rolę w zajmowaniu się dzieckiem, zwłaszcza w pierwszym okresie jego życia. Konieczność zmusza ją do wykorzystywania wrodzonej empatii, żeby móc trafnie odczytać potrzeby malucha. Kobiety, które nigdy nie zajmowały się dziećmi, mogą nie być tak dobre w czytaniu mowy ciała. Niemniej jednak będą i tak lepsze od przeciętnego mężczyzny, ponieważ są do tego przystosowane ewolucyjnie.
Czyli to biologiczna rola płci żeńskiej sprawia, że kobiety mają przewagę w rozumieniu mowy ciała.

mowa-ciała-kobierty-lepsze

Nie do końca jednoznaczne…

Przeprowadzano też badania, które pokazały, że kobiety mają nawet czterokrotnie więcej obszarów w mózgu służących do oceny innych. Jednak nie wszyscy przystają na jednoznaczną interpretację wyników takich badań. Może być tak, że kobiecy mózg jest naturalnie lepiej przystosowany do tego typu zadań, ale z drugiej strony to emocjonalna natura płci pięknej może powodować, że podczas czytania mowy ciała, używają one więcej obszarów w mózgu². Czyli w przypadku tomografii rezonansu magnetycznego trudno rozstrzygnąć co jest skutkiem a co przyczyną.

Trzy praktyczne wnioski

 

Wracając do badania, które przytoczyłem na samym początku. ,,Mężczyźni, których zawód wymaga większej wrażliwości, czyli na przykład artyści, aktorzy i pielęgniarze, byli w tym prawie tak dobrzy jak kobiety, podobnie zresztą jak homoseksualiści.³”

1 – natura daje kobietom przewagę, ale o niczym nie przesądza. Dla jednych czytanie mowy ciała to intuicyjna zdolność. Dla ciebie może się stać wyuczona umiejętnością

2 – studiując zagadnienia mowy ciała możesz się nauczyć tej umiejętności na poziomie świadomym

3 – żeby unikać błędnej interpretacji przeróżnych gestów, rozwiń w sobie empatię

Decydujący czynnik

 

Zdolność odczuwania tego, co dzieje się z drugą osobą. Wrodzony zmysł, który można skutecznie rozwijać. Rozumienie uczuć, myśli i położenia w jakim znajduje się rozmówca. To jest tak zwana empatia4. To czynnik decydujący o skuteczności, z jaką odczytujesz mowę ciała innych. Możesz przeczytać setki książek i mieć wyuczone dziesiątki gestów, a jednak bez empatii i tak je pomylisz. Nie będziesz w stanie odróżnić, czy dziewczyna bawi się włosami bo cię lubi, czy dlatego, że jest znudzona. Klient krzyżuje ramiona na piersiach bo chce ,,wyglądać biznesowo” czy się z tobą nie zgadza. Rozmówca uśmiecha się szczerze, a może jedynie z grzeczności.

Żeby być w tym naprawdę dobrym, potrzebujesz zarówno wiedzy naukowej jak i zdolności do wczuwania się w innych. Trenuj empatię.

——————————

Przypisy:
¹ – Allan i Barbara Pease, ,,Mowa ciała”, Poznań 2013, s. 35.
² -http://piotrmarszalkowski.natemat.pl/37761,czy-kobiety-lepiej-odczytuja-mowe-ciala-od-mezczyzn
³- Allan i Barbara Pease, ,,Mowa ciała”, Poznań 2013, s. 35.
4- James Borg, ,,Perswazja. Sztuka wpływania na ludzi”, Warszawa 2006, s. 15.
Źródło ikony wpisu: clip art
Źródło obrazka: clip art

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *