Mowa ciała – ciekawostki

handshake

W tym artykule:

 • zobaczysz, co swoją mową ciała komunikują: Władimir Putin, Elvis Presley, Richard Nixon i papież Franciszek
 • dowiesz się, jak duży udział w codziennej komunikacji ma mowa ciała
 • zabawisz się w interpretację języka gestów
 • dowiesz się co dla Amerykanów oznacza ,,upper hand”

Według ekspertów ponad 65% komunikacji odbywa się na poziomie niewerbalnym¹. W dużej mierze nie jesteśmy tego świadomi, ponieważ skupiamy naszą uwagę na słowach. Język pojawił się stosunkowo późno. Wcześniej, nasi przodkowie polegali na tonacji głosu (nieartykułowane okrzyki czy pomruki nie były jeszcze językiem, ale potrafiły komunikować emocje) i obserwacji mowy ciała. Po postawie, mimice, gestach, sposobie poruszania się, musieli odczytywać ,,co jest grane”.

Naszym przodkom mowa ciała całkowicie wystarczała za język. Obecnie przeciętny człowiek ma nikłą świadomość odczytywania sygnałów niewerbalnych ale często potrafi je wyczuć. Ta umiejętność jest zakorzeniona w naszej podświadomości. Jedni są w tym lepsi, inni gorsi. Każdy może się tego nauczyć. Podam Ci teraz ciekawe przykłady komunikacji poprzez mowę ciała.

  1.nixonielvisPrzyjrzyj się tej fotografii. Z lewej strony stoi prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon, a z prawej król rock’n roll Elvis Presley. Jak myślisz, kto i dlaczego ustawił się lepiej na tym zdjęciu?

2.

VATICAN NEW POPETeraz papież Franciszek. Co oznacza gest, który wykonuje? Jak myślisz, skąd się wziął?

3.

vladimir-putin-2012Na koniec prezydent Rosji Władimir Putin. O czym świadczy jego mowa ciała? Podaj cztery główne sygnały, którymi komunikuje on swoje nastawienie.

 

 ODPOWIEDZI

 

Po pierwsze pamiętaj, że sygnały niewerbalne należy zawsze interpretować w grupie. To znaczy, że jakiś gest wyrwany z kontekstu wcale nie musi oznaczać tego, co według książek powinien oznaczać. Niemniej jednak, te zdjęcia odłączamy od kontekstu sytuacji, w której zostały zrobione i interpretujemy je następująco:

1. Kto i dlaczego ustawił się lepiej na tym zdjęciu?

Richard Nixon, bo stojąc z lewej strony kadru może z dużą łatwością i naturalnością podać dłoń ,,z góry”. Przywódcy bardzo lubią prezentować się na zdjęciach jako ludzie silni i dominujący. Amerykanie mają nawet powiedzenie ,,to have the upper hand” co tłumaczymy jako ,,mieć przewagę”.

2. Co oznacza gest, który wykonuje? Jak myślisz, skąd się wziął?

Papież wita się i pozdrawia ludzi. To przyjazny gest mający zakomunikować pokojowe zamiary. Jego pochodzenie tłumaczy się tym, że od wieków ludzie pokazywali innym spód dłoni, żeby udowodnić, że nie kryją broni.

3. O czym świadczy mowa ciała prezydenta? Podaj cztery główne sygnały, którymi komunikuje on swoje nastawienie.

Swoim wyglądem Putin mówi ,,czuję się silny, mam rację. To ja tutaj rządzę, jestem pewny swego”. Ręce szeroko obejmujące stół pokazują terytorialność i agresję. Być może chwilę wcześniej prezydent dostał krępujące pytanie i ,,zajmując terytorium stołu” chciał odzyskać kontrolę? Rozpięta marynarka świadczy o pewności siebie – Putin nie czuje się onieśmielony przez ludzi, z którymi rozmawia. To samo mówi mimika jego twarzy i wzrok. Wygląda na to, że prezydent patrzy na osobę, do której mówi. Możecie być pewni, że to ta druga osoba spuści wzrok jako pierwsza. Wreszcie całą jego postawą, poprzez pochylanie się do przodu, przekazuje gotowość do podjęcia akcji. A może po prostu ma za daleko postawiony mikrofon? ;)

Co ciekawe, w przypadku osób medialnych gesty często są starannie zaprojektowane przez osobistych trenerów. Co do Putina – tak naprawdę, żeby z całą pewnością odczytać jego mowę ciała w tej sytuacji… należałoby zabrać mu biurko! Dopiero nogi są w stanie pokazać ewentualne niespójności. Ale to już materiał na zupełnie nowy artykuł.

——————————

Przypisy:
¹ – Allan i Barbara Pease, ,,Mowa ciała”, Poznań 2013, s. 31.
Źródło ikony wpisu:clip art
Źródła obrazków:
1 – http://www2.gwu.edu/~nsarchiv/nsa/elvis/elnix.gif
2- http://static.polskieradio.pl/db673a56-ffab-41d8-b234-83cfcdd95eab.file
3-http://www.fdwallpapers.com/celebrities/images/vladimir-putin-2012.jpg

Komentarzy (3)

 1. arek

  Takie gesty można różnie interpretować. Zwłaszcza osoby znane z pewnością mają świadomość tego, co robić, aby być odbieranym w określony sposób.

  Reply
 2. komar

  Jak doczytałem, że odkrytą dłonią papież udowadnia, że nie ma broni, to z przerażeniem przypomniałem sobie co na kolejnym zdjęciu z zawziętością ukrywa Władimir :P

  PS. Duży plus za nowy projekt strony :)

  Reply
  1. Rafał Sawicki (Post author)

   Dobre :) Swoją drogą, kiedy w gestykulacji nadużywasz pokazywania wierzchu dłoni, możesz wypaść bardzo autorytatywnie. Natomiast często pokazując spód dłoni, jesteś przyjazny, niekoniecznie władczy.

   Reply

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *