Motywacja – kiedy idzie źle

Są w życiu każdego człowieka takie okresy, gdy kumulują się wszelkie przeciwności losu.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • co może ci pomóc mentalnie stanąć na nogi
 • jak utrzymać motywację pomimo trudności
 • w jaki sposób należy podchodzić do porażek

Kiedy idzie źle, ale masz cel

 

Pisząc te słowa mam na myśli sytuację, w której masz ambitny, długofalowy cel. Podejmujesz działania, rozwijasz się, zaczynasz myśleć, że to jest właśnie to, a tu nagle zaczynają się pojawiać problemy. Pierwszy, drugi, trzeci… dziesiąty.

Seria problemów lub porażek spada na ciebie jak grad ciosów podczas dobrego meczu bokserskiego.

Padasz na deski.

Weź się w garść

 

Po pierwsze zdaj sobie sprawę z faktu, że porażka jest stałym elementem drogi do celu. Jedynie od twojej interpretacji będzie zależeć, czy potraktujesz ją, jako naukę mającą usprawnić twoje działanie czy jako sygnał, że się nie nadajesz.

Tutaj nie ma obiektywnej prawdy. Wszystko zależy od tego jak ty to postrzegasz. Nasz mózg działa tak, że kiedy idzie dobrze, mamy tendencję do uważania się za boga. Kiedy piętrzą się problemy samoocena spada. Mając tak chwiejne podejście do samego siebie trudno będzie osiągnąć sukces.

W trudnych chwilach przypomnij sobie twoje sukcesy. Skoro jakieś są, to może warto kontynuować walkę?

,,Przeciwności losu pokazują geniusz generała.

Szczęście go skrywa.”

Horacy

Miej spisany cel i plan

 

Wiesz już, że na spokojnym morzu, każdy głupi może być sternikiem. W trakcie sztormu sprawdzą się tylko osoby zdeterminowane i przygotowane.

W utrzymaniu motywacji pomoże ci zapisany cel. Przypomnij sobie, co chcesz osiągnąć i po co w ogóle to robisz. Odpowiedz na pytanie ,,dlaczego?”

Natomiast, jeśli masz spisany wcześniej plan działania, najprawdopodobniej w ogóle nie odczujesz porażki w ten sposób. Będziesz wiedział, że nie ma sensu się poddawać, bo już czekają cię kolejne czynności, a każda zbliża cię do upragnionego rezultatu. Dzięki temu, że masz zapisany plan, łatwiej dostrzeżesz szerszą perspektywę. W obliczu twoich postępów, obecne problemy nie będą już takie straszne.

Analiza informacji zwrotnej

 

Najgorsze, co możesz zrobić w obliczu klęski, to odpuścić. Uwierzyć w negatywne opinie, dać sobie wmówić, że się nie nadajesz. Dać się przekonać, że jesteś bez szans.

Zamiast tego powinieneś potraktować porażkę jako informację zwrotną. Pomyśl że, niektóre firmy płaca słone pieniądze różnym doradcom właśnie za informacje zwrotne. Ty, ponosząc porażkę, dostajesz taką informację za darmo! :)

O ile oczywiście zadasz sobie trud analizy.

Na potrzeby autoanalizy zadaj sobie pytania:

 1. Co zrobiłem dobrze?
 2. Co powinienem był zrobić inaczej?

Podsumowanie

 

 • Podnieść się na nogi może ci pomóc przypomnienie sobie sukcesów i powodu, dla którego to robisz.
 • Motywację pomoże ci utrzymać dobre nastawienie psychiczne. Dużo ważniejsze okaże się też trzymanie się planu i konsekwencja.
 • Traktuj porażkę jako lekcję i wyciągaj z niej wnioski. Pamiętaj – żeby porażka faktycznie była cenna, musisz ją przeanalizować i nie robić drugi raz tego samego błędu!

——————————

Źródło ikony wpisu: http://38.media.tumblr.com/0f38ef42945d6493bc8474a75bedf9c5/tumblr_mgonzuTCVh1r5568mo1_1280.jpg

 

 

Komentarzy (2)

 1. Ola

  Motywacja czasem się wypala przez coś wogóle z tym nie związanym. Jak coś cię wyprowadzi z równowagi to wszystkiego się odechciewa i nie chce się nic.. Także dobra rada żeby pomyśleć o sukcesach i czymś dobrym i przezwyciężyć niechęć.

  Reply
 2. Adam

  No proszę. Autor plus 5.

  Reply

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *