Kreatywność w procesie tworzenia

Dzisiaj pokażę ci na konkretnym, z życia wziętym przykładzie, dlaczego podczas kreatywnej fazy tworzenia, należy kategorycznie odrzucić krytykowanie.

Burza mózgów!

 

Kiedy chcesz coś stworzyć, przydadzą ci się dodatkowe mózgi do procesu myślenia. Ty sam możesz mieć świetne pomysły, ale dopiero współdziałanie grupy będzie w stanie wygenerować coś niesamowitego. Jeżeli jesteś liderem zespołu, doceń rolę innych ludzi w procesie twórczym.

,,Żaden z nas nie jest tak mądry, jak my wszyscy”

japońskie przysłowie

 

Wybierz sobie grupę (oby nie za dużą) i zacznijcie myśleć. Jako moderator dyskusji będziesz pewnie miał ochotę od razu analizować pomysły. Zechcesz natychmiast dokonywać selekcji. Powstrzymaj się, to błąd. Pozwól ludziom gadać głupoty. Mówię poważnie.

Przykład z życia wzięty

 

W zimie, razem z wolontariuszami generowaliśmy pomysły na warsztaty kreatywności. Jeden z nas zażartował: ,,ta, może wnieśmy wannę na zajęcia!”  Gdybym miał podejście krytyczne, ten głupi żart nie zmieniłby się w ćwiczenie, które faktycznie przeprowadziliśmy!

Pompowaniekreatywności

Podczas burzy mózgów należy słuchać innych i podchodzić pozytywnie do każdego pomysłu. Moderator dyskusji oraz wszyscy uczestnicy powinni nastawiać się na wyciąganie tego, co najlepsze. Z każdej uwagi. Z każdego żartu.

Kiedy przerwać zabawę?

 

Dyskusja w celu tworzenia pomysłów nie powinna być ograniczona sztywnymi zasadami i realistycznym podejściem. Krytyka zabija kreatywność i zniechęca ludzi do mówienia tego, co przyjdzie im do głowy.

Niemniej jednak przyjdzie w końcu czas, kiedy trzeba będzie dokonać selekcji i modyfikacji pomysłów. Na pewno nie należy tego robić, gdy ludzie wciąż rozmawiają na temat (albo przynajmniej wokół niego krążą). Przerwij zabawę, kiedy ludzie zaczną się męczyć i trudno będzie ci kierować ich uwagę na cel dyskusji.

Jeśli dobrze poprowadzisz burzę mózgów, na koniec zostanie ci masa pomysłów do analizy. Nawet te najgłupsze, które pierwotnie wcale nie miały być propozycjami, mogą ci się przydać. Na zasadzie skojarzeń połączysz je, zmienisz i stworzysz coś realnego i odlotowego!

Złota zasada burzy mózgów

 

  • wszystkie pomysły są dobre

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *