Czy rzeczywiście twój mózg i jego skuteczność jest zależna od genów?

W tym artykule:

  • dowiesz się, co wspólnego mają ze sobą struś chowający głowę w piasek i mózg całkowicie zdeterminowany przez geny
  • poznasz trzy kroki do podniesienia zdolności myślenia
  • dowiesz się, co tak naprawdę zabija inteligencję w podeszłym wieku

Mit = wymówka

 

Wielu ludzi jest święcie przekonanych o tym, że przestraszony struś chowa głowę w piasek. Prawda jest taka, że podobna taktyka stosowana w razie zagrożenia doprowadziłaby do szybkiego wyginięcia gatunku. W rzeczywistości spłoszony struś po prostu wykorzysta swoją szybkość i ucieknie.

Chowanie głowy w piasek to mit¹. Tak samo jak to, że otrzymujemy od natury mózg w postaci gotowej i nic z tym nie możemy zrobić. W tym przypadku to również wymówka. Ludzie sami wmawiają sobie takie rzeczy:

,,Nigdy nie będę od niego lepszy, bo jego rodzice byli profesorami, a ja pochodzę z rodziny robotniczej.”

,,Och, nie mam po co iść na studia, mam takie geny, że jestem głupia.”

,,Nie ma sensu się starać, mam umysł humanisty, nigdy sobie z tym nie poradzę.”

Oto przykłady typowego tłumaczenia się. Nie potrafimy przyznać sami przed sobą, że powodem takich wymówek jest zwykły strach przed tym, z czym nie czujemy się komfortowo. W ten sposób chowamy głowę w piasek ze strachu. W ten sposób można się udusić!

Fakty

 

Z faktami się nie dyskutuje. Po prostu je przeczytaj i przyjmij proszę do wiadomości.

Po części IQ jest zdeterminowane przez geny, ale różne rzeczy, całkowicie zależne od nas, w znacznym stopniu wpływają na zmianę tego, co dostaliśmy od natury.

Wyobraź sobie, że przyrodzona inteligencja to samochód, którego nie możesz wymienić na inny. Możesz natomiast podrasować niektóre elementy. Możesz także poprawić swoje umiejętności jazdy. Trenując będziesz w końcu w stanie wyprzedzić kolegę, który jedzie w lepszym aucie.

Mózg to ,,fabryka chemiczna”, na której działanie wpływa też otoczenie. Dostarczając mu odpowiednich składników i warunków pracy wpłyniesz na jakość myślenia. Te składniki to odpowiednie pożywienie, a warunki to na przykład optymalna ilość snu.

3 kroki do poprawy zdolności myślenia

 

1 – zmień przekonania. Jeśli na przykład wmawiasz sobie, że jesteś antytalentem matematycznym to twoja podświadomość skutecznie zniweczy wszelkie próby nauki. Wiem to, bo sam przez to przechodziłem :) Uświadom sobie, że skuteczność nauki w dużej mierze zależy od tego, czy zdołasz zaciekawić się tematem. Zmień przekonania i polub rozwój umysłu².

2 – zacznij ćwiczyć. Metod na polepszanie zdolności myślowych jest mnóstwo. Wystarczy, że będziesz konsekwentnie trenować. Przykłady zadań (np. na kreatywność) znajdziesz tutaj i część druga tutaj.

3 – unikaj próżności. Ten, kto przestaje się rozwijać jest już martwy. Czasem nawet dosłownie. Pokazują to przypadki ludzi, którzy zaraz po przejściu na emeryturę umierali lub szybko tracili zdolności intelektualne. Człowiek cofa się w rozwoju, kiedy przestaje przebywać z innymi ludźmi i gdy ogranicza swoją aktywność umysłową do oglądania seriali… i powtórek seriali. Dla odmiany ci, którzy pozostają aktywni nawet w podeszłym wieku, zachowują sprawny umysł. Weźmy na przykład sędziwych profesorów czy aktorów³.

 ——————————

Przypisy:
¹ – odrkrywcy.pl
² – Terry Horne i Simon Wotton, ,,Trenuj swój umysł, czyli jak obudzić w sobie potencjał”, Warszawa 2010, s. 67.
³ – tamże, s. 85.
Źródło ikony wpisu: clip art.
Artykuł pisany w konsultacji z Łukaszem Lewickim.

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *