Czy potrafisz się zrelaksować?

Wielu ludzi nie może skutecznie wypocząć, nawet gdy mają na to czas. Sam mam dużo pracy i coś o tym wiem.  Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia ci pomogą.

  • Z tego wpisu dowiesz się, co jest niezbędne, żeby się skutecznie zrelaksować.

 

Historia Dominiki

 

Dominika ma stresującą pracę. Jest kierownikiem w dużej korporacji i na co dzień ma do czynienia z utrzymywaniem jakości (jeśli wskaźniki pójdą w dół, będzie miała duże kłopoty!), korygowaniem pracowników i tysiącem drobnych spraw.

Po pracy, z której zazwyczaj wraca bardzo późno,(dostaje od szefa mnóstwo dodatkowej roboty!) stara się wyciszyć. Organizuje sobie co wieczór ,,świętą godzinę”. Tylko dla niej. Na relaks.

Niestety w trakcie tej godziny ciągle ktoś wchodzi do jej pokoju. Raz córka czegoś chce, a to mąż nie może czegoś znaleźć. To ją bardzo irytuje. Rodzina nie potrafi zrozumieć, że Dominika potrzebuje trochę czasu w samotności.

 

Historia Adama

 

Adam jest handlowcem. Ma elastyczny czas pracy. Zarobi tyle, ile klientów pozyska. Kontaktuje się z nimi o różnych porach. Zwykle polega to na odbieraniu telefonu, rozmawianiu o produkcie i umawianiu się na spotkanie.

Adam ma narzeczoną i przy niej najlepiej wypoczywa. Niemniej jednak, cały czas żyje w napięciu. Telefon potrafi zadzwonić w najmniej odpowiednim momencie (tak, dobrze ci się kojarzy, o jakim momencie piszę!) ale Adam go nigdy nie wyłącza. Obawia się, że w ten sposób straci klienta. Wie, że zawsze można oddzwonić, ale co będzie, jeśli klient w międzyczasie znajdzie innego sprzedawcę?

Dlatego Adam myśli o pracy bez przerwy. Choć fizycznie jest sporo czasu na odpoczynek, jego umysł jest ciągle czujny. Ciągle zmęczony. Adam nie potrafi dobrze wypocząć.

 

Liczy się wyczucie czasu

 

Obie historie są fikcyjne, ale powtarzają się każdego dnia w życiu wielu osób.

Rozwiązaniem problemu jest wiedzieć co i kiedy należy robić. Czyli być dobrze zorganizowanym. Zwróć proszę uwagę, że w zorganizowaniu nie chodzi o to, żeby być ciągle zajętym. Wręcz przeciwnie. Należy robić najpierw rzeczy najważniejsze, robić je szybko i dobrze.

Złotą zasadą jest, żeby w pracy myśleć o pracy, a podczas odpoczynku o rodzinie/przyjaciołach/imprezie/hobby – o wszystkim, byle nie o pracy.

Dominika i Adam przynoszą pracę ze sobą. Dominika nie potrafi odmówić szefowi dodatkowych zadań i przez to jej ,,święta godzina” jest tak krucha i naładowana stresem, że zwyczajna wizyta członka rodziny potrafi ją wyprowadzić z równowagi. Adam nie jest w stanie wyciszyć telefonu i cierpi na tym jego efektywność oraz związek. Równie przerażające jest to, że człowiek stale niewypoczęty ma obniżone IQ¹.

Moja rada jest prosta. Pracuj w pracy. W czasie wolnym odpoczywaj. Gruba kreska. Nawet osoby, które czerpią ze swojej pracy ogromną satysfakcję i frajdę, powinny znaleźć odrobinę czasu na taki odpoczynek.

 

3 rzeczy, o których należy pamiętać

 

  1. W czasie, który wybierasz jako wolny, wyłącz/wycisz telefon służbowy – nic złego się nie stanie!
  2. Bądź asertywny – szef ciągle daje ci dodatkową pracę, bo nigdy nie odmawiasz! Może wcale nie jest zły, tylko zwyczajnie nie wie, że cię to wykańcza.
  3. Kontroluj swój humor – nie stać cię na złe samopoczucie podczas czasu wolnego, bo wtedy wcale nie odpoczniesz.

——————————

Źródła:
¹ – Terry Horne, Simon Wootton, ,,Trenuj swój umysł. Czyli jak obudzić w sobie potencjał”, Warszawa 2010, Samo Sedno, s 47.
Źródło ikony wpisu: Hamed Saber / Foter / CC BY

Komentarz (1)

  1. lisek Skwierzyna

    Swietny blog, widze po postach, ĹĽe myslimuy o zyciu podobnie:)

    Reply

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *