Chciałbyś być królem? – znaczenie tytułów w przywództwie

Mamy dwa przeciwstawne zdania na ten temat. Pierwsze, że tytuły są ważne, ponieważ budują autorytet. A on pomaga rządzić. Drugie, że tytuły w praktyce nie mają żadnego znaczenia. Jak jest naprawdę?

Z tego wpisu poznasz:

  • argumenty za znaczeniem tytułów
  • argumenty przeciw ich znaczeniu
  • jak jest w rzeczywistości (i będzie to moje subiektywne zdanie na ten temat)

Dlaczego go słuchasz? Bo jest dyrektorem!

 

Ludzie przywiązują ogromną wagę do autorytetów. Potrafią się podporządkować komuś tylko ze względu na funkcję, jaką ta osoba pełni. Nie muszą jej wcale znać. Wystarczy, że uważają ją za autorytet.

Po czym poznać, że ktoś jest autorytetem? Po atrybutach. Na przykład mundur, fartuch lekarski, korona królewska, purpurowy cesarski płaszcz, pieczątka prezesa, tytuł dyrektora…

To skrót, który zwalnia ludzi od samodzielnego myślenia. Ułatwia rozpoznanie, kto tu właściwie podejmuje decyzje. I faktem jest, że to działa. Na pewno znasz przykłady, kiedy ktoś jest przywódcą z racji tytułu, mimo że się do tego nie nadaje, a ludzie i tak go słuchają.

Dlaczego go słuchasz, mimo że jest zwykłym pracownikiem? Bo ma rację i charyzmę!

 

Z drugiej strony wszyscy znamy opowieści o szarych eminencjach i marionetkowych przywódcach. Nie raz w historii cesarze byli figurantami, a naprawdę rządzili ich wpływowi doradcy, członkowie rodziny, a nawet kochanki.

Dlatego często mówi się, że tytuł nie ma znaczenia. Liczą się umiejętności wywierania wpływu. Pomyśl, może sam znasz historie dyrektorów, których nikt nie słuchał (albo udawał, że słucha, a i tak robił co chciał) i zwykłych pracowników, którzy porywali za sobą cały zespół.

Co z tego, że ktoś ma pieczątkę i tytuł, skoro nie potrafi docenić, zmotywować, zdyscyplinować i wpłynąć na podwładnego?

Racja leży po środku

 

Nie tylko analiza historyczna. Także badania naukowe jasno pokazują, że autorytet, który wynika z tytułów ma ogromny wpływ.¹ Niekiedy podświadomie czujemy, że ktoś ma władzę. Wystarczy tylko ujrzeć odpowiedni atrybut.

Lecz przy bliższym poznaniu tej osoby, większego wpływu nabiorą jej cechy charakteru i umiejętności przywódcze.

Czyli jak zwykle: TO ZALEŻY.

Będąc liderem wiedz, że tytuł (i towarzyszący mu wizerunek!) może ci bardzo pomóc w kontaktach z ludźmi z poza twojej organizacji. Natomiast ludzie należący do zespołu będą zwracać większą uwagę na to, jakim naprawdę jesteś liderem.

  1. Nie lekceważ potęgi wizerunku, któremu dopomagają tytuły. Niech osoby z zewnątrz traktują cię poważnie.
  2. Pamiętaj, że tytuły to nie wszystko i każdy lider, który opiera się tylko na nich, jest głupcem.

 ——————————

Źródła:
¹ – Robert B. Cialdini, ,,Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka..”, 2009, rozdział 6 (o autorytecie)
Źródło ikony wpisu: JD Hancock / Foter / CC BY

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *