Cechy lidera: pewność siebie

Wszyscy miewamy chwile słabości. Bywają okresy, kiedy wydaje nam się, że sobie nie poradzimy. Boimy się, że sprawa, za którą walczymy jest przegrana. To całkowicie normalne, kiedy jesteś wykonawcą projektu. Jeśli jednak jesteś pomysłodawcą i liderem, twój brak wiary w zwycięstwo wróży poważne kłopoty.

 

Ten artykuł odpowie na dwa pytania:

  1. Dlaczego pewność siebie jest tak ważna dla przywódcy?
  2. Co zrobić, jeśli ci jej brakuje?

 

Wiara w sukces wpływa na jakość działania

 

Twoje działanie jest w dużej mierze zależne od stanu psychicznego, w jakim się znajdujesz. Pewnie przyznasz mi rację, że kiedy jesteś zmęczony lub przygnębiony, robota idzie jakoś tak… kiepsko. Natomiast, gdy czujesz się zmotywowany, potrafisz wpaść w flow i widmo jakiejkolwiek porażki jest dla ciebie po prostu nierealne.

Stan psychiczny ma realne przełożenie na jakość i skuteczność działań. Działania z kolei przekładają się na rezultat. Jeśli są niemrawe, słabe, pozbawione dynamiki – rezultat jest kiepski. Kiedy działania są prężne, przemyślane, szybkie i dokładne – wynikiem jest sukces.

Prosta logika. Jeśli wierzysz w zwycięstwo, masz większe szanse je osiągnąć, ponieważ podejmujesz lepsze działania.

 

Pewność siebie przywódcy wpływa na wiarę jego ludzi

 

Tylko garstka populacji to liderzy. Nie dlatego, że nie każdy może się stać przywódcą³, ale dlatego, że tak jest łatwiej.

Ludzie przeważnie myślą, czują i zachowują się jak inni z grupy. Robienie tego, co inni jest łatwe. Zwalnia od konieczności podejmowania decyzji.

,,Uważamy jakieś zachowanie za poprawne w danej sytuacji o tyle, o ile widzimy innych, którzy właśnie tak się zachowują. Zasada, że jakieś zachowanie jest poprawne o tyle, o ile inni również tak postępują, zazwyczaj bywa rozsądna. Trzymając się jej popełniamy mniej błędów, niż ustawicznie je łamiąc”¹.

To tak zwana zasada społecznego dowodu słuszności.

Przywódca jest w grupie osobą o największym oddziaływaniu. Często jego zachowanie starcza innym za społeczny dowód słuszności. Skoro lider tak robi, to na pewno ma to sens.

Dlaczego cała armia razem z Cezarem przekroczyła Rubikon, rozpoczynając tym samym wojnę domową? To proste. Ci, którzy uznawali go za autorytet, poszli za swoim przywódcą. Ci, którzy w sercu się wahali, podążyli za resztą. Skoro cała armia idzie za Cezarem to racja musi być po jego stronie, prawda?

Teraz pomyśl jakby to się skończyło, gdyby Cezar okazał brak wiary w sprawę i w zwycięstwo.

 

W momencie zawahania, sięgnij do powodu przedsięwzięcia

 

Kiedy jako lider stracisz wiarę w powodzenie przedsięwzięcia, wróć do spisanego wcześniej celu.

Przypomnij sobie dlaczego to robisz.

Raz jeszcze utwierdź się w przekonaniu, że warto walczyć o tą sprawę. Jeżeli wcześniej dobrze określiłeś cel (np. metodą SMART) to powinieneś wiedzieć, że jest realny.

 

Zdaj sobie sprawę z własnych emocji

 

W wielu przypadkach negatywne uczucia wynikają nie z tego, że cel jest nieosiągalny, ale z trywialnego faktu, że pogorszył ci się nastrój.

Może jakieś niepowodzenia, sprawy prywatne, zdrowotne, albo zwykłe przemęczenie wprawiły cię w uczucie przygnębienia i bezradności. Zaczęło ci się wydawać, że się nie uda, że jest ciężko itp. (wymówki!)

Przemyśl, czy twój spadek wiary w sukces nie jest wynikiem właśnie chwilowego nastroju. Może być tak, że z tego powodu interpretujesz wszystko w czarnych barwach.

Nie chodzi o to, żeby stać się niepoprawnym optymistą, ale o to, że jako lider zwyczajnie nie możesz sobie pozwolić na to, żeby nastrój wpływał na twoją skuteczność.

 

Ludzie cię obserwują

 

Kiedy jesteś pewny siebie, ludzie pójdą za Tobą do zwycięstwa. Kiedy tracisz wiarę, też pójdą za tobą. Ku haniebnej porażce.

Generał 3. Armii George S. Patton był zwolennikiem ciągłego natarcia. Wiedział jednak, że musi osobiście nadzorować różne odcinki frontu, a także bywać na tyłach. W swoich pamiętnikach pisze, że kiedy miał sprawę na wysuniętych pozycjach, zawsze jechał jeepem, żeby żołnierze widzieli swojego dowódcę prącego naprzód. Gdy musiał złożyć wizytę na tyłach, wracał samolotem, żeby jego ludzie nie wzięli mylnego przekonania, że się cofa².

Skoro ekspert w utrzymaniu morale armii przykładał taką wagę do pokazywania ludziom pewności siebie i wiary w zwycięstwo, to coś w tym musi być.

 

Podsumowanie

 

  • Pewność siebie jest kluczowa dla przywódcy, ponieważ wpływa na efektywność całego zespołu. Jako lider nie możesz sobie pozwolić na okazywanie słabości. To ty masz motywować innych!
  • A jeżeli sprawa, o którą walczysz obiektywnie jest skazana na porażkę (choć ja takiego podejścia w ogóle nie uznaję) to po co w ogóle się za nią zabierałeś! Albo przeproś ludzi, że zawracałeś im głowę, albo przestań jęczeć i weź się w garść! (wybierz to drugie)
  • Jeśli brakuje ci pewności siebie, zdobądź ją.  O dwóch głównych źródłach pewności siebie pisałem tutaj.

 

——————————

Przypisy:
¹ – Robert B. Cialdini, ,,Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka..”, 2009, s. 134 – 135.
² – George S. Patton, ,,Wojna jak ją poznałem”
³ – Osobiście wierzę, że każdy może się stać przywódcą. Trzeba tylko chcieć i nad tym pracować.
Źródło ikony wpisu: hans s / Foter / CC BY-ND

 

 

Komentarz (1)

  1. franek1

    Pewność siebie sprawdza się chyba zawsze, zwłaszcza jak się coś sprzedaje. Jak jesteś pewny, to produkt który sprzedajesz także wydaje się być pewny.

    Reply

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *